Jak na změnu sídla společnosti?
V průběhu podnikání může vyvstat potřeba změnit sídlo, např. proto, že se společnost stěhuje do jiných prostor, majitel chce mít sídlo na lukrativnější adrese apod. Samotný proces i náklady se odvíjí od toho, zda:
- se sídlo přesouvá v rámci jedné obce,
- se sídlo přesouvá do jiné obce,
- jak máte koncipované zakladatelské dokumenty.
Změna sídla v rámci jedné obce (bez uvedení konkrétní adresy v zakladatelském dokumentu)
V tomto případě není nutné měnit zakladatelské dokumenty, není tak potřeba notářský zápis. Provedení změny adresy sídla společnosti spočívá v podání návrhu na zápis změny do obchodního rejstříku, který musí být doplněn o potřebné přílohy, zejména o souhlas s umístěním sídla, který je opatřen úředně ověřeným podpisem vlastníka nemovitosti a rozhodnutí příslušného orgánu společnosti o změně umístění sídla.
Změna sídla do jiné obce (v rámci ČR)
V tomto případě je potřeba upravit zakládající dokumenty společnosti (např. společenskou smlouvu či stanovy), a to ve formě notářského zápisu (u kapitálových společností). Tento notářský zápis pak bude tvořit přílohu návrhu na zápis změny sídla v obchodním rejstříku společně se souhlasem majitele nemovitosti s umístěním sídla.
Totéž platí i v případech, kdy je v zakladatelském dokumentu uvedena konkrétní adresa sídla.
Nezapomeňte, že spolu se změnou sídla je možné udělat/zapsat t i více různých změn ve společnosti naráz (např. změnu názvu, základního kapitálu aj.), čímž můžete ušetřit významné finanční úspory (za soudní či správní poplatky, za poplatek notáři za notářský zápis)!
Po změně sídla v obchodním rejstříku nezapomeňte:
- Oznámit změnu finančnímu úřadu, živnostenskému úřadu, zdravotním pojišťovnám a správě sociálního zabezpečení.
- Oznámit změnu svým obchodním partnerům (zejména dodavatelům, kteří Vám fakturují).
Nejste si jisti, jak při změně sídla společnosti postupovat? Rádi Vám s tím pomůžeme. Neváhejte a napište nám!